Zaloguj

Zaloguj się (Członkowie WChP)

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

2022.08.05 - Tour de Pologne


V-ce Prezydent  oraz dwóch Activities Officers po raz pierwszy w historii Klubu przejechali trasę wokół Polski. Oto ich relacja :

Trasa ta ma charakter szczególny. Nie jest to przelot od punktu A do punktu B, zwiedzanie zabytków, odwiedzanie kurortów, wyskok na zlot. Nie chodzi o ilość przejechanych kilometrów, ale o to gdzie je przejeżdżamy.

Trasa dość ściśle wokół granic Polski planowana była od kilku lat. Brakowało impulsu. W tym roku obchodzimy 100-tną rocznicę ustanowienia granic II RP i to był ten impuls.

Pierwotnie plan zakładał start w końcówce kwietnia, ale ostatecznie ruszyliśmy w sierpniu w składzie: Zibi Elszt, Darek Lesisz i Jacek Kobyliński.

Wystartowaliśmy z Terespola 5.08.22 i ruszyliśmy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dziennie przejeżdżaliśmy od 300 km do ok. 670 km. W trasie spędzaliśmy 8-12h.

Pogoda była różna - od upałów, po chłodek 12st i raz lekki deszczyk, ale generalnie było OK. Drogi, te przy granicy, w 40% w stanie słabym i bardzo słabym. Na niektórych odcinkach zwalnialiśmy do 40km/h. Kilka razy musieliśmy zawracać, bo droga

kończyła się "w lesie". Zdarzały się zabytkowe kostki bazaltowe, a raz śmignęliśmy drogą polną, bo nie było innego wyjścia. Dwa trzy razy zawracaliśmy, bo droga była dla BMW GS lub H-D Pan America, a nie dla naszych krążowników.

Do Terespola dobiliśmy 13.08.22.

W sumie przejechaliśmy wokół Polski (Terespol-Terespol) 3.870km przez 8 dni. Była to nieustanna trasa i wyścig z czasem. Nic nie zwiedzaliśmy, bo wtedy trzeba by dołożyć ok. 5 dni. Zaliczyliśmy za to wszystkie najdalej wysunięte punkty naszych granic.

Poza pierwszym noclegiem nic nie było zaplanowane. Każdego dnia ciągnęliśmy ile się dało.  

W sumie był to duży wysiłek dla motocykli (zwłaszcza amortyzatorów) i dla nas, ale satysfakcja ogromna. Polska jest pięknym, urozmaiconym widokowo krajem, warto przejechać taką trasę, by się o tym przekonać.

Wszystko się udało, bo byliśmy, małą, szybką i jednomyślną grupą.

Statystyka:

- 8 dni jazdy + 1 dzień wypoczynkowy

- 3.870 km pętla

- 4.200 km w sumie przejechane kilometry włączając te z i do domu

- 4.000 PLN koszt całkowity

- 200l paliwa

- jeden mandat

- jedna cieknąca laga

Wspomnienia bezcenne…